You are here:

Teams

Team Information and Formation
Teams that do not win their division (Coed, Female, Male) compete for the Slowest and Oldest divisions.

People in red have withdrawn from the event and are not on the entrants list. A team member should contact the race director to make a substitution.
There are 27 teams as of April 3, 2015.
Coed Teams (17)Tot Age
Barn Rats
1Brett LynchJeff MerrittKaren RuleGary Maier166
M38M30F36M62
Born to Run
2David AllaraMegan McGrathJayson KolbGuillermo E. Ayala128
M29F30M28M41
Dick Durbins
3Thomas BuellJosh HoweSarah CurtisRick Bennett144
M41M36F33M34
Donna's Trail Dogs
4Katie RaezerDonald HalkeAimee HarmonBob Bergman158
F46M5635FM56
Fitz and The Tantrums
5Jason RodriguezJohn FitzAlvin LeeShannon Scott150
M44M40M40F26
Lab Rats
6Elizabeth GlassJoanne Van HornRod FizzGary Long206
F48F50M57M51
MAKK ATTACK
7Mario RaymondAdam WatkinsKathleen CusickKari Brown158
M42M35F40F41
MCRRC Stand-outs
8Margaret CampbellMark ZimmermannJames FoggKarsten Brown181
F42M62M37M40
Patriot Runners
9Marsha CliffordCharles ElkinsTim ArendtDavid Janosko199
F44M42M56M57
Polar Plodders
10Paul RaymondKristine RaymondSteve BurrowsDawn Hamel241
M60F59M63F59
Slow pokes
11K Mike EdwardsKaren DonohueStephanie FondaGaynor Bourgeois190
M52F45F47F46
Team Turtle
12Laurie Ann SchulerKenneth SolakianJeff SeymourMike Canino225
F53M64M60M48
Three Bourbons and One Brit
13Jon JesterNigel BavinKatie EshlemanEric Thorne190
M55M52F40M43
Three Sticks and a Chick
14James BlandfordMichael HeimesDavid ListerAshley Lister138
M45M37M29F27
Total Strangers
15Sirisha GollaMichael BottosMatthew LancasterSamantha Pitts-Kiefer171
F40M54M40F37
Tweedie's Birds
16Bruce TweedieGary KniplingStephanie Dupal-DemartinScott Crabb206
M53M71F39M43
happy bananaversary Enrique and Misha
17Joey CohenTrevor BaineMisha HellerEnrique Rubio126
M31M33F30M32
Female Teams (3)Tot Age
Muffin Tops
1Shelly CableDiane BehmBrenda MorrisDani Seiss175
F45F38F48F44
She Rats
2Laura MooneyAnna PiskorskaJess GockleyBeth Auman155
F46F42F34F33
Wussies cum felis
3Martha NelsonMichele HarmonElizabeth NickleAlisa Springman153
F33F49F31F40
Male Teams (7)Tot Age
Escape from Andersonville
1John AndersonPrasad GerardScott AdamsAndrew Anderson189
M52M56M47M34
Huffin and Puffins
2Thomas GreenFrank ProbstBob AndersonKenneth Swab267
M64M71M68M64
Male Pale and Stale
3Joe ClapperTim StanleyBrian O'ConnorBill Gentry217
M56M59M49M53
Maryland In-Run-Tree
4Donnie ChapmanJeffrey GarsteckiKeith LevasseurGavin Watson189
M53M46M36M54
Rats
5Philip LechnerMike ReddyDonald MengelErik Leeds193
M41M53M58M41
Wheezing Geezers
6Ray HunleySteve GaddPeter McGrathBruce Platter181
M47M42M45M47
Wussies sine feles
7Keith KniplingSean AndrishDaniel BedellAaron Schwartzbard152
M39M45M31M37

Back to: BRR Home Page | VHTRC Home Page | Club Page